Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Vybíráme dveře se společností SOLODOOR

Interiérové dveře má doma každý. Je ovšem jednoduché je správně vybrat tak, aby nejen ladily se zbytkem interiéru, ale plnily správně i svou funkci? Odborníci společnosti SOLODOOR a.s. přinášejí několik tipů, čemu při výběru dveří do domu či bytu věnovat pozornost.

V první fázi bychom měli promyslet, jaký typ dveří potřebujeme – zda interiérové, které se hodí do domu či bytu, vchodové dveře bytu nebo vchodové dveře do domu. Zde jsou totiž zásadní rozdíly v použitých materiálech a nárocích, které musejí dveře splňovat. Nedílnou součástí je pak i zárubeň, zde bychom měli zvážit především v případě rekonstrukce, zda nové dveře zasadit do stávající zárubně nebo je celé kompletně vyměnit.

Dále bychom měli přemýšlet, k čemu budou dveře v jednotlivých místnostech sloužit. Jsou prostory, kam potřebujeme dostat více světla – jako třeba předsíň. Zde můžeme zvolit dveře s prosklením (např. modelová řada Solid, modely Sonet 1, Vertigo 25), v případě dostatku místa také s bočními i vrchními světlíky, které vstup do domu či bytu krásně a elegantně prosvětlí. Do ložnice, pracovny nebo dětského pokoje, kde chceme zachovat soukromí, pak volíme dveře s protihlukovou úpravou, které spolehlivě tlumí zvuky z okolních místností. V případě, že chceme dveře prosklené, je možné vybírat z několika druhů neprůhledného diskrétního prosklení, které využijeme například i v koupelně. Celoskleněné dveře (Modelová řada Cristal, SOLODOOR) pak oceníme v prostorách, které chceme spíše propojit než oddělit – ideálně mezi kuchyní a obývacím pokojem, kde nám tak vznikne prosvětlený prostor, který bude navíc díky dostatku světla působit i opticky větší. V nabídce společnosti SOLODOOR a.s. samozřejmě najdeme také speciální dveře, které jsou do některých místností v domě dokonce povinné – do kotelny, garáže. Zde volíme dveře protipožární, požárně bezpečnostní nebo kouřotěšné.

Velmi důležitá při výběru dveří je volba, jakým směrem budeme dveře otevírat. Zda směrem do místnosti, nebo naopak ven. Dále se rozpoznávají dveře pravé a levé. Rozdíl se u stávajících zárubní pozná dle pantů na zárubni – jsou-li panty na levé straně, potřebujeme dveře levé, pokud je vidíme vpravo, volíme dveře pravé. A jak vybrat ten správný rozměr? Standardním rozměrem interiérových dveří je 80 nebo 90 cm na šířku a 197 cm na výšku. Do některých místností se ale volí dveře užší, například do komory, technické místnosti či na WC. Zde pak postačí šířka dveří 60 nebo 70 cm. Pokud si na přesné zaměření sami netroufáte, přenechejte tuto nejpodstatnější věc na odbornících. Ti ze společnosti SOLODOOR a.s. vše zařídí za vás.

Posledním krokem je pak volba povrchové úpravy, a to nejen z estetické stránky, zvážit musíme také to, do jaké míry budou dveře v domě či bytě namáhány. V případě, že máme malé děti nebo chováme domácí mazlíčky, je vhodné zvolit odolnější povrch, jakým je např. CPL laminát, který je velmi odolný vůči oděru, přitom skvěle vypadá. Ještě líbivější variantou je pak povrch SOLO 3D, který společnost SOLODOOR nabízí. Ten disponuje stejnými vlastnostmi jako CPL laminát, je tedy velmi odolný a dobře se udržuje, navíc ale věrně napodobuje strukturu skutečného dřeva nejen na pohled, ale i na dotek. Pro milovníky dřevěných dekorů je na výběr i přírodní materiál – dýha, ta však vyžaduje zvýšenou péči. V nabídce nechybí ani ekonomické foliované povrchy v široké škále dřevinových dezénů a také lakovaná úprava, která otevírá dveře mnoha barvám.

www.solodoor.cz

Kam dál?