Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Sádrové omítky jsou hitem

Není to tak dlouho, co byly sádrové omítky brány jako zbytečný luxus. Ta doba je už ale nenávratně pryč. A to nejen z hlediska ceny, ale i poptávky a přístupu investorů i dodavatelů (stavebních firem). Sádrové omítky nabízejí mnoho pozitivních vlastností.

V prvé řadě jsou příjemné pro člověka, zejména pro alergiky, neboť díky vlastnostem sádry mají pH neutrální a jsou schopny vytvořit velmi příjemné prostředí v interiéru. Díky vlastnostem sádry a její schopnosti absorbovat a opět vydýchávat vzdušnou vlhkost, jsou tyto omítky schopny regulovat mikroklima v prostoru. Velmi důležitou vlastností sádrových omítek je zpracovatelnost, která v porovnání s běžnými vápenocementovými omítkami přináší řadu výhod. Sádrové omítky jsou vysoce přilnavé k podkladu a netvoří smršťovací praskliny. Lze je nanášet i v podstatně větších vrstvách, než běžné omítky - například při rekonstrukcích. To přináší řadu výhod jak pro zpracovatele, tak investora.

Značné praktické zkušenosti se sádrovými omítkami u rodinných domků má firma Remabe Luďka Horáka, „S výrobky Knauf máme ty nejlepší zkušenosti a naši zákazníci je vyžadují. Sádrová omítka je dnes již v přepočtu na metr čtvereční srovnatelná s klasickou, díky časovým a technologickým úsporám je cena omítek na jeden běžný rodinný dům s podlahovou plochou okolo 120 m2 celkově až o deset procent levnější.“ Zákazníci oceňují především precizně hladký povrch a velmi snadnou opravitelnost. Omítky lze obkládat keramickými obklady, tapetovat i natahovat šlechtěnými omítkami. „Z technologického hlediska je také důležité, že tyto omítky při použití vhodné penetrace přilnou prakticky ke všem běžným stavebním podkladům, což je výhodné například u omítání stropů.“ Sádrové omítky i další produkty na bázi sádry vyráběné firmou Knauf jsou vysoce univerzální a při použití vhodné penetrace je lze použít téměř všude. „Z hlediska časového harmonogramu stavby je třeba také dodat, že doba vyschnutí omítky je 10 až 14 dní, zatímco u vápenocementové omítky až 28 dní.“

Další informace na www.knauf.cz.

Kam dál?