Vzorový pasivní dům SENUB

O pozemku

O pozemku

Při výběru stavební parcely existuje celá řada doporučení a parametrů, které je nutné či minimálně vhodné při jejím posuzování pro stavbu rodinného domu zohlednit.

Vzorový pasivní dům VERONIKA 3.01-P

O projektu vzorového pasivního domu

Projekt rodinného domu VERONIKA 3.01 je řešen v pasivním energetickém standardu, a je zároveň první referenční stavbou zařazenou v projektu SENUB – uskupení výrobců, dodavatelů a projektantů garantující od sofistikovaného projektu pasivního domu až po výběr a použití kvalitních materiálů vhodných pro nízkoenergetické až pasivní domy.

Základová deska

Základová deska

Stavba byla zahájena v září 2012. Stavba je řešena kombinovaně, tzn. částečně dodavatelsky a částečně svépomoci, přičemž jednotlivé dodavatele vybírají investoři stavby zejména na základě referencí.

Hrubá stavba

Hrubá stavba

Hrubá stavba je zpravidla rychlá. Dům vyroste před očima a najednou prostě stojí, pak ale přichází to horší a pomalejší, dokončovací práce. U pasivních domů je důležité dbát na kvalitní provedení obálky domu. I z tohoto důvodu je potřeba hlídat provedení hrubé stavby, zaměřit se na detaily, které bychom již později nemuseli být schopní vyřešit. V případě tohoto rodinného domu to bylo jistě správné odizolování suterénu a následné založení horní stavby domu, která je v pasivním standardu a od suterénu je zcela oddělená.

Střecha

Střecha

Ne nadarmo se říká: „Střecha dělá dům". Celková stavba se rázem promění a dostane správný tvar. Zároveň je již stavba chráněná. Např. v zimě může být zatékání a sněžení do odkrytých konstrukcí problém zejména v období velkých mrazů, které mohou v kombinaci s vodou a vlhkostí poničit samotné zdivo.

Rozvody

Rozvody

Po uzavření stavby je možné začít řešit rozvody v celém domě. Dům je situován v blízkosti hlavních řádů. Byla realizována přípojka elektřiny a dále vodovodu a kanalizace. Plyn se kvůli problémovému připojení na pozemek nepřivedl. V případě, že investor uvažuje o instalaci chytrého systému řízení domu, je nezbytné mít vše rozmyšleno v dostatečném předstihu.

Fasáda

Fasáda

Pokud má novostavba splňovat energeticky pasivní standard, tak se samozřejmě neobejde bez kvalitně zateplené obálky domu. V následujícím článku se společně podíváme, jak byla v Zahořanech provedena fasáda.

Rekuperace

Rekuperace

Rekuperace je srdcem každého pasivního domu. Řízené větrání v pasivním domě napomáhá pozitivní energetické bilanci domu v podobě úspory energií na vytápění a zároveň zajišťuje neustálý přívod čerstvého vzduchu do obytného prostoru.

Kam dál?