Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Požadavky členů domácnosti

Ne každá domácnost je stejná, a může se lišit:

 • počtem členů domácnosti a jejich skladbou

  • rodina s dětmi (jedním, dvěma, třemi, ...), rodiče a staří rodiče (jeden, dva), rodiče s dětmi a staří rodiče (tzv. dvougenerační rodinné domy)

Podle počtu dětí se nemusí zvyšovat jen počet dětských pokojů, lze například navrhnout velkou dětskou hernu pro malé děti s tím, že návrh počítá s rozdělením místnosti příčkou na dva pokoje, až děti odrostou. Při větším počtu členů domácnosti je také vhodné navrhnout dvě koupelny, samostatné WC i v patře, při vícegeneračním soužití navrhnout více či méně oddělené celky v rodinném domě.

 • profesním zaměřením

  • nároky na rodinný dům je jistě formován i zaměstnáním, profesí jeho členů

V dnešní době velký počet lidí pracuje plně či částečně z domova. V návrhu je tak nutno počítat s dostatečně velkou a komfortní pracovnou, kanceláří či dílnou. Dle typu pracovní činnosti musíme počítat s dostatečně velkými pracovními plochami, úložnými prostory, případně se samostatným vchodem,toaletou, či skladem.

 • využívání volného času členů domácnosti

Například sportovně založená rodina by měla počítat především se skladovacími prostory na uložení kol, vybavení na zimní či vodní sporty. U vícečlenných rodin toto vybavení zabírá poměrně hodně místa a v případě, že plánujete dům bez podsklepení, je třeba s prostorem počítat v přízemí; vhodné je umísťovat je spíše při severní fasádě a blízko vchodu do domu. Zvláště u domů na pozemcích s velkou zahradou musíme vzít v úvahu místo pro skladování zahradní techniky a náčiní, případně s dílnou - obvyklé je řešení zvětšením garáže, či přidružením místnosti skladu-dílny ge garáži, nebo případně samostatným objektem mimo dům.

Proto i požadavky na provoz a dispozici, formu a výraz rodinného domu, velikost rodinného domu, provoz, atd. jsou velice různorodé a při volbě a výběru rodinného domu je třeba na specifika vaší domácnosti nezapomínat.

Je třeba si též uvědomit, že požadavky na provoz – dispozici, formu – výraz domu, velikost domu a další požadavky pro bezproblémové fungování se v průběhu času mění.

Rodina – vzory skladby

 • mladá bezdětná rodina
 • rodina s malými dětmi
 • rodina s dětmi ve školním věku
 • rodina s odrostlými dětmi
 • rodina se starými rodiči na odpočinku

Samozřejmě existuje mnohem více dalších modelů a forem domácnosti, než je zde vyjmenováno.

Vývoj požadavků na rodinný dům

V této kapitole jsme vás chtěli upozornit, že nejen momentální složení, záliby a zaměření jednotlivých členů domácnosti vytvářejí specifické nároky na volbu a výběr rodinného domu, ale že tyto nároky a požadavky se budou v průběhu času též měnit s vývojem vaší rodiny.

Kam dál?