Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Stínící technika

Základní rozdělení stínící techniky je podle způsobu instalace na okna a dveře - vnitřní a venkovní. Vnitřní stínící technika slouží zejména k ochraně interiéru před přímým intenzívním světlem a nežádoucím pohledům zvenčí. Venkovní stínící technika přináší k tomu ochranu před přehříváním interiéru v létě a zamezení úniku tepla v zimně a tím snižuje energetickou náročnost budovy. Na rozdíl např. od okenních fólií umožňuje díky regulaci průchodu slunečních paprsků v zimních měsících i nepřímé vyhřívání místností. Rolády – předokenní rolety s hliníkovými lamelami vypěněnými polyuretanem snižují navíc i hluk pronikající z vnějšku.

Vnitřní stínící technika

Hlavními představiteli vnitřní stínící techniky pro standardní okna jsou interiérové horizontální žaluzie, textilní rolety, plisé a vertikální žaluzie. Pro zimní zahrady a světlíky jsou používány baldachýny, plisé a rolovací textilní systémy s protitahem pro napínání látky. Speciálním typem jsou zatemňovací systémy, ať již na svislá okna, tak i na střešní okna a světlíky.

Příklady vnitřní stínící techniky:

Venkovní stínící technika

Venkovní stínící technika díky svým nepopiratelným přínosům je stále častěji používána i u rodinných domů. V případě plánování použití stínící techniky již ve stádiu projektu, je možno umístit schránky a vodící lišty pod omítku a tím může venkovní stínící technika dotvářet se svojí barevností i design fasády. V posledních letech jsou nejpopulárnějším výrobkem venkovní žaluzie následované roládami (venkovní rolety s hliníkovými nebo plastovými lamelami). Dalšími typy venkovní stínící techniky jsou látkové fasádní stínění a screenové rolety, markýzy, zastínění zimních zahrad a slunolamy. Specifickým výrobkem jsou sítě proti hmyzu, které je možno použít v kombinaci se stínící technikou i samostatně.

Příklady venkovní stínící techniky:

Řízení

K vlastní stínící technice patří i způsoby jejího ovládání. U každého zařízení si můžete vybrat způsob ovládání: Manuálně (podle typu řetízkem, popruhem, šňůrou či klikou) nebo elektromotorem. Motorické ovládání rozšiřuje možnosti i o použití automatiky jak pro samostatné řízení zastínění, tak i napojení na inteligentní řízení celého domu.

Bližší podrobnosti k jednotlivým typům stínící techniky i způsobům řízení naleznete např. na www.hella.info.

Kam dál?