Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Moderní komínové systémy

Moderní komínové systémy mají takové vlastnosti, že je lze bez problémů využít ve všech typech staveb, stejně jako v dřevostavbách nebo v energeticky úsporných či dokonce pasivních domech. S komínem se stáváte nezávislí na dodávkách ostatních energií.

Úkolem komína je odvádět spaliny, musí být proto spolehlivý a bezpečný. Spolu s tím musí mnoho let čelit extrémní zátěži. Rozhodně se proto vyplatí upřednostnit kvalitní a léty prověřené značky. Důležité je zkontrolovat si i to, že komínový systém má všechny potřebné certifikáty. Z hlediska konkrétních parametrů závisí na tom, zda se bude jednat o komín jedno či dvouprůduchový, jaký je výkon spotřebiče a čím se v něm bude topit. Komín musí být také dobře postaven a při jeho výstavbě musí být respektovány bezpečnostní předpisy. Nesmí se také zapomínat na jeho pravidelné čištění, kontrolu a údržbu. Komínové systémy Schiedel jsou konstruovány tak, aby byla jejich montáž co nejjednodušší a eliminoval se počet možných chyb. Díky tomu lze komín postavit i během několika málo hodin.

Komín se skládá z několik důležitých částí. Základem je komínová pata, která slouží k odvodu vzniklého kondenzátu a k čistění komínového tělesa. Komínová pata se staví z jednotlivých dílů nebo může být monolitická. Další důležitá část komína je sopouch – místo, kde se na komínové těleso připojuje kouřovod, odvádějící spaliny od spotřebiče. Sopouch může být pod úhlem 90° (nejčastější řešení) nebo pod úhlem 45° (řešení pro krbová tělesa). U nerezových komínů je výběr sklonů ještě širší. U napojení kouřovodu je důležitá dilatace sopouchu a kouřovodu, které mohou být z odlišných materiálů, tudíž mají rozdílnou roztažnost. Místo je namáháno vysokými teplotami a hrozí zde při špatné montáži poškození komínového tělesa. Poslední část, které je potřeba věnovat zvýšenou pozornost, je komínová hlava. Materiál komínové hlavy musí odolat i extrémním povětrnostním podmínkám. Lze použít např. obezdívku z mrazuvzdorných lícových cihel nebo betonové prstýnky Final.

Současný sortiment komínů Schiedel umožňuje vybrat si komín přesně podle představ majitele domu – pro připojení spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Vybírat lze ze dvou základních typů – stavebnicových systémů s keramickou vložkou a lehkých třívrstvých nerezových systémů. Komínovou sestavu lze pořídit i v podobě Schiedel Kingfire Parat sestávající se z komínu, který má do své paty přímo integrovanou krbovou vložku. Předností této technologie je úspora místa v objektu, rychlá montáž a zajištění optimálního spalování i maximálního využití paliva.

Komíny s keramickou vložkou nohou být dvouvrstvé nebo třívrstvé. Příklad dvouvrstvého je komín Schiedel Absolut, s tvárnicí s integrovanou tepelnou izolací a tenkostěnnou profilovanou vložkou. Na tento systém lze napojit i spotřebič, jehož provoz je nezávislý na vzduchu v místnosti (uzavřený spotřebič). Přívod spalovacího vzduchu je pak řešen izolovanou šachtou v komínovém tělese. Absolut lze umístit i do nízkoenergetických a pasivních domů. Mezi třívrstvé keramické komíny patří UNI*** PLUS a STABIL. Tyto komíny mají betonovou tvárnici s keramickou vložkou a tepelnou izolací z vláknitých rohoží. Systémy mají tzv. zadní odvětrání, které umožňuje provětrávání prostoru mezi vložkou a tvárnicí a odvod případné vlhkosti z izolace.

Lehké nerezové komíny, nevyžadují zřízení základů, lze je kotvit přímo na zeď. Mohou stát z vnější strany na fasádě a nejsou přitom nijak závislé na vnitřní dispozici objektu. Lze je umístit i dovnitř objektu. Příkladem může být komín Schiedel Kerastar s vnitřní keramickou tenkostěnnou vložkou, která výborně odolává jak vlhkosti, tak i při vyhoření. Tenkostěnná keramická vložka, která je uvnitř systému, je od vnějšího nerezového pláště odizolovaná rohoží z minerálního vlákna, jež spolehlivě odolává tepelné zátěži a zaručuje nízkou teplotu vnějšího povrchu pláště komína. Dalšími z řady nerezový komínů jsou systémy ICS a Permeter s vnitřní vložkou z kvalitní nerezové oceli a tepelnou izolací z vysoce jakostního minerálního vlákna. Systém Permeter lze pořídit v barvě černé, šedé a bílé.

www.schiedel.cz

Kam dál?