Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Kvalitní přesná okna a jak je hledat a poznat

Asi není nikdo, kdo by si nepřál kvalitní okna. Hodnotit kvalitu zakoupených nebo zabudovaných oken lze z mnoha pohledů, základem jsou ale vždy kvalitní vstupní materiály a přesná továrenská výroba. Proto jsme požádali o možnost navštívit předního českého výrobce oken, který vyrábí okna z nejlepších materiálů a přesností na 0,5 mm.

Jedno z oficiálních sdělení Stavony k zákazníkům zní, že »devět z deseti našich zákazníků doporučuje okna Stavona«. Spokojený zákazník = úspěšná firma je hlavním smyslem naší činnosti.

Pevné a tuhé profily třídy A

Vedle přesné výroby je důležitý i kvalitní vstupní materiál, tedy okenní profily. Stavona používá plastový profilový systém firmy Veka. Ten vedle toho, že patří mezi absolutní technickou špičku, má i obchodní přednosti, které jeho používání podporují.
Jednou z nich je, že Veka jako jediná vyrábí a dodává na trh výhradně profily třídy A, které mají tloušťku vnější stěny 3 mm. U ostatních výrobců se setkáváme i s výrobou „úsporných“ profilů třídy B nebo C s tloušťkou stěny 2,5 mm. Nižší tloušťka vnějších stěn profilů zhoršuje mechanické vlastnosti okna a vede ke snížení jejich životnosti v důsledku rychlejšího opotřebení.
Zákazník většinou vůbec netuší, že je mezi různými třídami profilů nějaký rozdíl. Totéž platí i o dalších „optimalizacích, jako je např. kolísavá odolnost ocelových výztuh profilů, u nichž se navíc šetří i na tloušťce pozinkování. Zpočátku se neděje nic. Až po čase začnou výrobky s tenkými stěnami či jinými optimalizacemi „zlobit“ čili ztrácet důležité vlastnosti, jako je životnost, funkčnost a snadné ovládání. Potíže se dostavují tím dřív, čím je okenní křídlo větší (dnes nejsou výjimečná ani okna na celou výšku podlaží) a těžší (s vyššími nároky na úsporu tepla také stoupá hmotnost skel).
Zákazníci Stavony jsou těchto rizik, která často vznikají i ná-hodnou záměnou, ušetřeni. Mají jistotu že nejen profily, ale všechny ostatní komponenty jejich oken jsou vyráběny pouze v nejvyšší jakostní třídě. A především adresně, doslova přímo pro něho.

Vysoká přesnost výroby na 0,5 mm

Běžná rozměrová tolerance na okenním rámu či křídle bývá okolo 5mm. Stavona dosahuje standardně 0,5 mm. Procházíte-li se jejími výrobními halami, neunikne Vám vysoká automatizace výroby, kdy je většina rozhodovacích a technologických kroků řízena i prováděna počítači a automaty.Rozhodující jsou ale výhody, které získává zákazník.

Přesné okno = minimální údržba

Okno, jehož nepřesnost provedení je na běžné úrovni 4 – 5 mm, může být už na novostavbě často doladitelné jen za cenu toho, že funkční nastavení je na samých okrajích laditelných rozmezí. Zákon schválnosti pak často „zařídí“, že za rok se okno už doladit nepodaří, protože správné funkční nastavení je už mimo rozsah laditelnosti.
Přesné okno, jehož skutečné rozměry se od navrhovaných neodchýlí o více než 0,5 mm, je z výroby seřízeno na střed laditelných hodnot. Taková okna opouštějí výrobní linku Stavona. Výsledkem pro zákazníka je, že se tato okna i po letech ,nemusí většinou ani seřizovat, natož přestavovat nebo měnit.

Technologie Stavona - Šestihlavá svářečka

Jde o počítačem řízené zařízení, které ve Stavoně patří mezi technicky nejvyspělejší a nejvíce pozoruhodné. Dokáže svařit celý okenní rám nebo křídlo i se sloupkem, resp. poutcem „na tupo“ a to s přesností na 0,5 mm. Na tupo znamená, že natavené plochy plastu jsou k sobě přitlačovány bez smykových či střižných sil a deformací. Stroj si dále pohlídá, aby bylo stlačení profilů právě takové, aby okno mělo požadované rozměry (s přesností na 0,5 mm). Pevnost a přesnost takového spoje je výrazně vyšší. Obzvlášť to platí pro sloupky, které se jinde montují pomocí kovových spojek. Svářečka je navíc robustní, tedy tuhá, a může tak pracovat rychleji. Zároveň se téměř neopotřebovává. V Evropě je takových strojů málo.

Rodný list výrobku

Každý výrobek, např. okno, má svůj rodný list, tedy štítek, který je umístěn do rámu každého okna a který nese úplnou identifikaci zakázky včetně lokalizace okna. Když vznikne jakýkoliv problém, stačí když zákazník telefonicky nahlásí identifikaci ze štítku. Rozbije-li se mu třeba sklo v okně, nemusí technik vyjíždět k měření, ale přijede přímo s náhradním sklem, které na místě vymění. Stejné je to i jinými případnými opravami.

O Stavoně

Stavona, spol. s r.o. vznikla roku 1991 jako výrobce oken, dveří, výloh, zimních zahrad, posuvných stěn a rolet, včetně příslušenství (parapety, sítě proti hmyzu, žaluzie apod.). Dnes se s ročním obratem cca 200 mil. Kč řadí k významným výrobcům stavebních otvorových výplní na českém trhu. Všechna okna Stavona nesou značku Garance a kvality. Jsou vyrobena certifikovanými systémy řízení jakosti dle ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 14001 (systém environmentálního řízení jakosti s akcentem na ekologické chování). Okna Stavona si vysloužila důvěru stavebníků pro svou životnost, barevnou stálost, odolnost proti namáhání a rychlý, bezproblémový servis. Plastová okna Stavona jsou vyráběna ze špičkových profilových systémů se stavební hloubkou 70 mm, 82 mm, resp. 90 mm. Jsou to nejkvalitnější materiály, které jsou v současnosti na trhu k dispozici. Použité profilové systémy jsou výhradně ve třídě A [1].

www.stavona.cz

Stavona Forte

Inovativní a energeticky úsporná okna pro požadavky budoucnosti. Okna s profilovým systémem o stavební hloubce 82 mm. Tepelné vlastnosti:

  • Okno s trojsklem (Stavona Forte 3S): Uw = 0,7 W/(m2K)
  • Okno s dvojsklem (Stavona Forte Plus): Uw = 1,0 W/(m2K)

Stavona Centro – NOVINKA

Stavona Centro se stavební hloubkou 82 mm odpovídá díky svým četným inovativním řešením detailů současným požadavkům trhu. Okna Stavona Centro splňují všechny požadavky v oblasti novostaveb. 3 těsnící roviny spolehlivě brání před hlukem, chladem, vlhkem a průvanem; zvětšená zasklívací drážka redukuje tepelné mosty.

  • Okno s trojsklem (Stavona Centro 3S): Uw = 0,7 W/(m2K)
  • Okno s dvojsklem (Stavona Centro Plus): Uw = 1,0 W/(m2K)

Stavona Dynamic 3S

Produktová řada Dynamic doplňuje sortiment Stavony o profilový systém se stavební hloubkou 90 mm. Okna vyrobená z tohoto profilu vykazují nejvyšší úsporu energie, přesněji potřebu tepla na vytápění v objektech, kde jsou zabudována.Špičková kvalita, středové těsnění a tři těsnicí roviny. To vše spolehlivě brání průniku chladu, průvanu nebo vlhkosti.Dodatečně lze okenní profil vyplnit vložkami, které tepelně izolační vlastnosti ještě zvyšují. Osazení izolačními trojskly.

  • Okno Stavona Dynamic Hi: Uw = 0,7 W/(m2K)
  • Okno Stavona Dynamic Plus: Uw = 0,8 m2K/(m2K)
  • Okno Stavona Dynamic: Uw = 0,9 W/(m2K)

Kam dál?