Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Pohled do světa dřevostaveb

Dřevostavby v Karibských oblastech odolávají tamějším hurikánům, ve Skandinávii vzdorují mrazivým severským zimám, v Kanadě vydrží přívaly sněhu, v Anglii vytváří pohodu bydlení v nevlídných plískanicích, v Japonsku jsou dostatečně seismicky odolné proti zemětřesení…

To jsou technologie stavebně konstrukčních systémů na bázi dřeva. Systémů, které jsou rozšířeny po celém světě z důvodu maximálního a efektivního využití dřeva – suroviny, která je všude dostatečně zastoupena, a která je v přírodě obnovována. Fascinující možnosti dřeva jako stavebního a konstrukčního materiálu zejména v posledních 10 letech objevují stále více i obyvatelé České republiky. Státu, kde byly stavby ze dřeva za dob Marie Terezie zakázány stavět a kde po dlouhá staletí vládl, jako stavební materiál, kámen, cihly a beton.

Dřevostavby mohou být dnes po architektonické stránce velmi působivé. Dřevěné konstrukce nepotřebují ničím zakrývat, a tak jsou výrazným estetickým prvkem. Další nespornou výhodou dřevostaveb je kvalitnější dispoziční uspořádání místností a jejich vzájemné návaznosti obzvláště u menších domů. I odpůrci typových projektů musí uznat, že jejich architektonická kvalita se za poslední roky výrazně posunula k lepšímu. Katalogy stavebních společností plní nadčasové domy jednodušších tvarů, které navíc lépe „hospodaří“ s energiemi. Kdo se nechce přizpůsobovat typovým projektům připraveným pro univerzálního klienta, může projevit svou individualitu prostřednictvím návrhu domu dle vlastních představ.

Nejnovějším trendem v oboru dřevostaveb je vysoce perspektivní a velmi estetický systém tvořený z panelů vyrobených z křížem vrstveného dřeva. Tato technologie se hodí především pro ty, kteří mají rádi dřevo ve své přírodní podobě. Na veletrhu DŘEVOSTAVBY, který se bude konat ve dnech 6. – 9. února 2014, budou z tohoto systému k vidění dva domy v životní velikosti.

Kvalitní architektura, dřevěné stavby, konstrukce, materiály, bohatý doprovodný program a velké množství vystavovatelů z oboru, to vše bude k vidění na Pražském Holešovickém výstavišti v rámci 9. Ročníku mezinárodního veletrhu DŘEVOSTAVBY. Souběžně konanými akcemi bude veletrh WINDOOR EXPO zaměřený na okna, dveře a stínící techniku a veletrhy MODERNÍ VYTÁPĚNÍ a KRBY A KAMNA dotýkající se témat vytápění, klimatizace a úspory energií.

Věřím, že se nám podaří připravit ještě zajímavější a pestřejší veletrh, než v předchozích letech, a tím zvýšit prestiž této odborné akce a dřevostaveb vůbec. Veletrh je příležitostí k setkání odborníků a odborných společností podnikajících v oboru využití dřeva ve stavebnictví nejen v ČR. Pro návštěvníky je studnicí informací o dřevostavbách jako technologii budoucnosti.

Ing. Blanka Stávková
hlavní manažerka veletrhu DŘEVOSTAVBY

Kam dál?