Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Omítáte pórobeton? Vyzkoušejte sádrovou omítku od firmy Rigips

Sádrová omítka s hlazeným povrchem je finální tečkou přesného zdění. Omítka v interiéru hraje významnou roli při vnímání celkového dojmu z prostoru. Omítnutí také rozhoduje o tom, jestli budou vlastnosti zdícího materiálu podpořeny nebo naopak utlumeny. U vnitřních omítek byste měli klást důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu.
A pokud jste si vybrali přesné a rychlé zdění z pórobetonových tvárnic, pak neztrácejte svůj čas ani nenechte zničit tepelně izolační vlastnosti plynosilikátu klasickou omítkou, ale zvolte sádrovou.

Proč sádra?

Sádrové omítky mají několik velice příjemných vlastností. Díky hladkosti stěn se snižuje množství prachu, jenž na povrchu ulpívá. To ocení zvlášť rodiny potýkající se alergiemi. Sádrová omítka má navíc schopnost přijímat vzdušnou vlhkost, například v podzimních vlhkých dnech. V okamžiku kdy se začne v domě topit, sádrová omítka vlhkost odevzdává zpět. Tím se vyrovnává mikroklima interiéru a odpadne obtížné suché kašlání způsobené náhlým poklesem vlhkosti.

Sádrová omítka na tvárnice z pórobetonu

Pokud použijete sádrové omítky na plynosilikátech (pórobetonu jako je např. Ytong), máte zajištěno dodatečné vysychání tvárnic. Sádrová omítka má totiž stejný difuzní odpor (10) jako plynosilikátová tvárnice. Netvoří tedy žádnou překážku při dosychání zdiva a uživatel domu může plně využívat tepelně izolačních vlastností plynosilikátu.
V interiérech, kde se setkává zdivo se sádrokartonem, je možné pomocí sádrové omítky vytvořit opticky identické povrchy.
Finální úpravu povrchu provádíte za mokra a bez broušení, můžete tedy plynule napojit různě hladké podklady. Rozdíl v druhu materiálu je pak poznat jen poklepem, nikoliv na první pohled.

Rovně, barevně i plasticky

Se sádrovými omítkami lze vytvořit téměř dokonalou rovinnost stěny, takže bodová světla a přímé nasvícení stěn neodhalí žádné nedostatky. Navíc hladké stěny otevírají nekonečné možnosti barevných řešení moderními malířskými technikami.
Málokdo navíc ví, že sádra jako základní materiál, neabsorbuje pigmenty barev. Pokud tedy architekt nebo investor nechá stěny vymalovat sytými barvami, vydrží barevně stálé velmi dlouho. Zrovna tak je ale možné dotvořit stěny plastickými dekoracemi pomocí sádrových stěrek.

Hladké rovné stěny jsou plnohodnotným partnerem dalším architektonickým prvkům. Ještě zvyšují efekt moderních materiálů jako je sklo, nerez, kámen, ušlechtilé dřevo. Dovolují perfektní zpracování všech detailů.

Omítání bez penetrace i perlinky

Pro omítání pórobetonových tvárnic (např. Ytong) a dalšího stabilního zdiva na stěnách a stropech v interiérech je určena vnitřní hlazená sádrová omítka šedobílé barvy pod názvem Rimat 100 DLP. Pokud aplikujete tuto sádrovou omítku v tloušťce od 4 mm na zdivo Ytong, není třeba používat penetraci ani perlinku v celé ploše!
Perlinku je vhodné použít pouze v místech kritických přechodů. Tento vyzkoušený technologický postup vám ušetří nejen čas, ale i peníze a přitom využijete tepelně izolačních vlastností plynosilikátu.


Nanášení a přídržnost

Sádrové omítky Rimat se aplikují ručně natahováním pomocí nerezového hladítka nebo strojně. Nanáší se v jenom pracovním kroku, a to v potřebné tloušťce dle rovinnosti podkladu. Při zpracování omítky Rimat 100 DLP oceníte i její vysokou přídržnost k podkladu a nízkou spotřebu materiálu. Z 30 kg balení získáte 9-10 m2 plochy při tloušťce vrstvy omítky 4 mm.

Finální úpravy rovinnosti stěn se provádí za mokra a bez broušení. Po zavadnutí srovnaného povrchu se povrch omítky „roztočí“ navlhčenou pěnovou houbou.

Po opětovném zavadnutí vytvořeného sádrového šlemu se povrch vyhladí pomocí nerezové špachtle nebo hrany hladítka do požadované kvality.

Jaké jsou výhody sádrových omítek?

  • Dokonalá hladkost bez broušení
  • Dobrá přilnavost na podklad – zaručuje kvalitní spojení i s méně stabilními podklady
  • Vysoká kvalita a estetika povrchu
  • Nízká spotřeba materiálu daná vysokou vydatností - z 30 kg balení získáme 9 -10 m2 plochy při tloušťce vrstvy omítky 4 mm
  • Na pórobeton (např. Ytong) není třeba penetrace ani perlinka aplikovaná v celé ploše! To vše při aplikaci Rimatu 100 DLP v tl. od 4 mm. Doporučujeme však použití perlinky v místech kritických přechodů.
  • Vysoká produktivita práce – nanášení v jedné vrstvě s praktickou návazností jednotlivých technologických kroků
  • Přírodní, ekologicky nezávadný materiál - pH = 5,5
  • Příjemné klima v interiéru - díky své schopnosti regulovat vlhkost zpříjemňují sádrové omítky pobyt v místnosti.

Podrobnější postup a další informace o stavebních úpravách nejen se sádrovými omítkami, ale i se sádrokartonem naleznete v knize „Sádrokarton zvládneme sami“ nebo „Montážní příručka sádrokartonáře“.

Centrum technické podpory Rigips, Počernická 272/96, 108 03 Praha 10, tel. 296 411 800, mobil 724 600 800, e-mail: ctp@rigips.cz, www.rigips.cz.

Kam dál?