Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Konec se solárním byznysem?

Solární boom v Česku již dávno pominul a další z velkých firem vyrábějící solární panely – americká firma First Solar, uzavírá své továrny ve Frankfurtu nad Odrou a propouští téměř 1200 svých zaměstnanců.

Hlavním důvodem pro ukončení činnosti je podle vedení společnosti krácení dotací v celé Evropě, které snižují poptávku a firma tak přichází o velké množství zakázek. Stalo se tak necelé dva měsíce poté, co ukončil svoji činnost i koncern Q-Cells. Z dané situace se samozřejmě netěší někteří němečtí politici, jelikož tento stav může mít negativní dopad na zaměstnanost a to zejména ve východním Německu.

Co stojí za obrovským úpadkem solární energie?

Situace se obrátila a uzavřeli se kohoutky se štědrými energetickými dotacemi. Dané situaci zároveň nenapomáhá levná čínská konkurence, která během posledních čtyř let srazila cenu za watt instalovaného výkonu ze tří dolarů na jeden dolar. Již v době, kdy „solární boom“ převládal v Česku, pocházela většina instalovaných panelů právě z Číny. Ke klíčovým trhům pro fotovoltaiku patřilo Německo, Francie, Itálie. Dnes Německo snižuje výkupní ceny elektřiny až o jednu třetinu a velké solární parky by vůbec neměly dosáhnout na dotace. Mimo Německa začalo rapidně zasahovat i Španělsko, Velká Británie, Slovensko a v neposlední řadě také ČR.

I u nás se pro některé majitele a investory solárních elektráren stává tato situace noční můrou. Na mnoho z nich útočí dodatečná daň z výnosů elektráren, ale také tlak bank a špatná kvalita projektů, které byly realizovány a stavěny na poslední chvíli. Proto se také dnes můžeme setkat s velkým množstvím stojících elektráren, které jsou na prodej.

Kam dál?