Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Je lepší invertor nebo zapnuto/vypnuto?

Dodavatelé invertorů používají při srovnání analogii s provozem auta. Invertor zrychluje a zpomaluje, kdežto zapnuto/vypnuto běží podstatně kratší dobu a v ideálních otáčkách, přesně pro které byl optimalizován a vyroben. Ani pomaleji, ani rychleji, v ideálních otáčkách. Jdeme to vyzkoušet prakticky.
Sedneme i s kamerou do auta projedeme stejný úsek. Nejdříve zrychlujeme a zpomalujeme a pak jedeme v ideálních otáčkách motoru. Rozdíl ukážeme na kameru.

Výhody invertoru:

Udávaných výhod už jste určitě slyšeli hodně a nebudu je opakovat, ale hlavní výhodou těchto invertorů vycházejících z klimatizací je nízká výrobní cena. Takovýchhle beden se v Asii chrlí miliony, všechny nebo téměř všechny se vyrábí v Číně a v Thajsku a výrobně jsou velmi levné. Takováhle invertorová venkovní jednotka s rotačním kompresorem se dá v Číně nebo Thajsku pořídit za 300 USD. Proto k nim ustupuje čím dál více výrobců. To ale vůbec neznamená, že je to úplně špatně, tepelné čerpadlo musí mít rozumnou návratnost a i ACOND vám inverter nabízí. Právě klimatizačním invertorům můžeme děkovat, že se průměrná cena tepelného čerpadla snížila.

Výhody on/off neboli zapnuto/vypnuto:

První výhodou je něco, co nemá nic společného s regulací kompresoru. Je to široká rozteč lamel. Tahle tepelná čerpadla nevychází z klimatizace a mají velký výměník s velkou roztečí. Posbírají hodně tepla a hlavně nemusí tak často odmrazovat a tím plýtvat energií.
Velkou výhodou je hlučnost. Přes velký výměník nemusíte hnát tolik vzduchu velkou rychlostí. Proto jsou tahle zařízení většinou tišší. Inverter je tichý, když je potřeba topení malá a hlučný, když je potřeba topit. Na tichosti tepelných čerpadel ACOND jsme v posledních 6 měsících hodně zapracovali, rádi vám to předvedeme v reálném provozu.

U takhle velké investice každého zajímá životnost. Asi každý ví, jak vypadá zrezlá klimatizace po letech provozu. Já osobně bych za něco takového 180 tisíc nedal a nechal bych si pro srovnání poslat nabídku na nerezovou jednotku. S životností je na tom tahle profi nerezovka určitě líp a cena je srovnatelná.

Tohle on/off čerpadlo má jednu řídící elektroniku, invertory jich mají několik, jsou dost drahý, odcházejí a pro servisní pracovníky je obtížné závadu určit. Proto je pravděpodobnější, že údržba invertoru vás bude stát podstatně víc, než údržba tohohle.
Invertor naběhá ročně 2 – 3 x více motohodin než zapnuto vypnuto. Zapnuto vypnuto má proto delší životnost.

Budu samozřejmě rád, když si u nás koupíte inverter. Ještě větší radost ale budu mít, když si u nás koupíte tuhle profi nerezovku, i když je její výroba pro nás dražší. „VY“ budete spokojenější a „NÁM“ tím přinesete další zákazníky. Dostanete mnohem lepší čerpadlo za stejné peníze.
www.acond.cz

Kam dál?