Individuální projekty rodinných domů www.arch-krivka.cz | Projekty rodinných domů s dotací www.bonusdum.cz


Inteligentní domácnosti: Mýty a fakta

Představte si dům, který navenek nevypadá nijak výstředně, ale uvnitř se odehrávají velké věci.
Přijíždíte domů, rozsvítí se světla u příjezdové cesty, otevírá se Vám vjezdová brána, garážová vrata a Vy po chvilce vcházíte do domu, který rozpoznal Vaši osobu a deaktivuje bezpečnostní systém.

Unaveni z cesty míříte přímo do koupelny, kde Vás čeká vana s horkou vodou. Vaše chytrá lednička hlásí, že chybí rajčata a mléko. Po jídle uklidíte nádobí do myčky. Zapínat ji nemusíte, zapne se sama, až uzná za vhodné, že je dostatečně zaplněná a současně je výhodná cena elektřiny. Pohodlně se usadíte u televize. Jejím zapnutím aktivujete scénu „sledování televize“, stáhnou se rolety, rozsvítí se mírné osvětlení, zapne audiosystém a televizor nastaví Váš oblíbený kanál. O vše se postaral Váš dům, který ví, co máte rádi. Ráno Vás probudí slunce probleskující přes vytahující se rolety. Po ranní sprše v příjemně vyhřáté koupelně Vás v kuchyni přivítá čerstvě připravená káva a křupavé tousty…

Teď je možná nejvyšší čas Vás uklidnit, že přesně takhle to nefunguje. Většina vět z předchozího odstavce je vypůjčená z reklamních materiálů společností, které inteligentní domy nabízí. Zamyslete se nad tím, jestli všechny ty funkce z úvodu článku opravdu chcete, potřebujete, a hlavně, jestli jste ochotni za ně zaplatit? Odpověď většiny z Vás bude pravěpodobně ne. Praktický přínos chytrých domů se však skrývá někde jinde. A tento článek vám odhalí kde…

Takže jak to vlastně je? Skutečně se jedná se o zbytečnou a drahou hračku, nebo jde o dosud nepochopenou technologii a standard budoucnosti?
Podívejme se nejdříve na některá všeobecná fakta, která na první pohled nemají s touto tématikou nic společného:

  • Ceny energií již nikdy nebudou nízké
  • Budovy produkují až 40 – 45% celosvětového objemu CO2
  • Význam ochrany domácností kvalitním zabezpečovacím systémem neustále stoupá
  • Řízení technických systémů (topení, čerpadla, rekuperace, fotovoltaika, klimatizace,...) je složité a tyto systémy nespolupracují jako jeden technologický celek

Tato fakta, a ne světelné scény nebo ovládaní žaluzií z tabletu, jsou hlavními příčinami současného mohutného rozmachu inteligentních domácností ve světě. Proč tomu tak je?

Inteligentní systémy do domů a domácností jsou totiž kromě funkcí zvyšujících komfort bydlení také nástrojem na výrazné snížení provozních výdajů, jakými jsou například výdaje za elektřinu nebo plyn. S jejich pomocí tak snížíte nejen náklady na provoz domácnosti, ale také produkci CO2. Chováte se pak šetrněji nejen ke své peněžence, ale i ke svému okolí a přírodě. Toto jsou hlavní příčiny, proč vlády rozvinutých ekonomik, jak v Evropě, tak v USA, stále více podporují rozvoj inteligentních elektroinstalací do rezidenčních, ale i komerčních budov. Všechny klíčové mezinárodní studie ukazují, že inteligentní elektroinstalace se stávají standardem pro moderní bydlení a v budoucnu bude jejich význam ještě více stoupat.

To, že pořízením inteligentní domácnosti šetříte peněženku a okolí je určitě skvělé, ale má to pro Vás ještě nějaké další přínosy, kromě těch, které jsme již zmiňovali? Určitě ano. Součástí řešení inteligentní elektroinstalace může být například i plně integrovaný zabezpečovací systém. Co znamená to, že je plně integrovaný? Jednoduchá odpověď – díky tomu, že jedním systémem ovládáte všechny domovní technologie, jako jsou žaluzie, světla, topení nebo rekuperace, můžete při aktivaci zabezpečovacího systému současně automaticky vypnout světla, zatáhnout žaluzie, snížit teplotu nebo aktivovat další Vámi zvolené akce. Váš zabezpečovací systém se stará o bezpečí celého domu – v případě úniku vody uzavře její hlavní přívod, když zjistí únik plynu, uzavře hlavní přívod plynu, když fouká silný vítr, vytáhne žaluzie.

Další důležitou oblastí, kde se uplatní inteligentní řízení, je ovládání technických systémů jako jsou tepelná čerpadla nebo rekuperace. Všechny mají svůj vlastní modul řízení. Vyznat se ve všech manuálech a pak nastavit všechny systémy tak, aby spolu navzájem co nejefektivněji komunikovaly a spolupracovaly, je často nadlidský úkol. Některé systémy inteligentního řízení, jako například HAIDY, se na tuto složitou oblast zaměřují a zákazníkům nabízí jednoduché, intuitivní a přitom komplexní ovládaní všech důležitých funkcí jedním systémem.

Inteligentní systémy mohou ve Vaší domácnosti řídit vše, co je elektricky ovládáno. Nabízejí mnoho různých funkcí. Některé budete využívat každý den, některé jen občas, o některých ani nebudete vědět, že je máte – všechny Vám ale zpříjemní a zjednodušší Váš každodenní život. Mezi nejoblíbenější funkce patří:

  • Nezávislé nastavení teplot ve všech místnostech – touto funkcí rychle a pohodlně vytvoříte požadovaný teplotní komfort, ale zároveň zásadním způsobem šetříte energií. Vše je ovládáno automaticky a Vy topíte skutečně jen tam, kde je to pořeba.
  • Centrální zabezpečovací systém, který Vás ochrání nejen před zloději a požárem, ale i před haváriemi jako jsou únik plynu nebo vody.
  • Hromadné ovládání zařízení prostřednictvím předdefinovaných nastavení. Sami si jednoduše nastavíte různé režimy vytápění nebo větrání, mezi kterými pak už jen přepínáte podle aktuálního požadavku, a to jak manuálně, tak automaticky časovými programy. Stejně tak si můžete nastavit a ovládat různé kombinace světel nebo rolet, tzv. scény.
  • Vzdálený přístup Vám umožní mít dům pod dozorem i v případě delší nepřítomnosti, kdy se o Váš dům stará režim Dovolená.
  • Režim odchod aktivuje stisknutím jednoho tlačítka všechny funkce související s tím, že odcházíte z domu – ztlumí topení, vypne světla, zatáhne žaluzie, odpojí přívod vody a aktivuje zabezpečovací zařízení.
  • Inteligentní řízení větrání s rekuperací umožní sofistikované a přitom jednoduché ovládání rekuperace, u některých typů rekuperací pak dokáže přímo nahradit řídící jednotku rekuperace.

Pokud tedy i Vy plánujete stavbu nového domu, nebo rekonstrukci Vašeho stávajícího, měli byste zvážit, jestli neinvestovat právě do inteligentního řízení. Dosáhnete významných provozních úspor, zvýšíte hodnotu Vaší nemovitosti, přiblížíte svoji domácnost moderním standardům, budete se šetrně chovat k přírodě a ještě si zvýšíte komfort bydlení. Pokud plánujete pořídit si nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům, je pro Vás takovýto systém přímo nutností. A cena ? Ta Vás příjemně překvapí. Dnešní systémy s velice slušnou funkcionalitou stojí jen o něco málo více než plazmová televize.

www.haidy.cz

Kam dál?